3 dni v džungli s kmeňom Mentawai
Plavíme sa po rieke na malom kanoe, mierime do džungle kde strávime najbližšie tri dni. Obdivujem okolitú prírodu, všetko je tu tak zelené. Máme za sebou už 5 hodín na trajekte na ostrovy Mentawai, no najťažšia časť cesty nás ešte len čaká.
Po dvoch hodinách kanoe konečne zastavuje. Berieme si palice, ktoré budeme potrebovať na ďalšiu, poslednú časť našej cesty. V džungli často prší, takže všade je bahno. Toto bude vtipné! Hovorím si a snažím sa kráčať po cestičkách zo stromov, no všetko sa hrozne šmýka a aj tak končím po lýtka v blate. Trekovanie v blate je celkom namáhavé a často sa nám zasekávajú nohy. Cesta nám trvá ešte ďalšiu hodinu.
Kmeň Mentawai
Počuli ste už o kmeni Mentawai? Je to jeden z posledných domorodých kmeňov Indonézie. Mentawai žijú na ostrovoch neďaleko indonézskej Sumatry, v džungli, ďaleko od civilizácie. Vyznávajú animizmus, poznajú všetky rastliny džungle a veria, že zvieratá aj rastliny majú dušu. Zvieratá zabíjajú len na špeciálne udalosti a šamanské ceremónie. Ich lebky potom vyvesia v dome, aby im priniesli šťastie pred ďalším lovom.
Vitaj v džungli
Prichádzame k ume – tradičnému domu kmeňa Mentawai. Víta nás Kuki, šaman rodiny, u ktorej budeme bývať. Kuki je usmievavý deduško s tradičným šamanským tetovaním. Oblečené má len „gaťky“ vyrobené z kôry stromu a ľadvinku, ktorú dostal od turistov.
Uma je veľký drevený dom na koloch so slamenou strechou. Drevené trámy zdobia lebky opíc, prasiat a jeleňov. Uprostred umy je ohnisko na varenie a po bokoch sú drevené lavice. Spať budeme na zemi, sprcha je v potoku a WC v džungli. Okolo umy pobehujú prasatá, kohúty, sliepky, psy a mačky. Cítim sa ako v zoo.
Ranný budíček
Je 5:50 ráno a v džungli všetko ožíva. Okolo umy vrieska asi osem kohútov, pridávajú sa sliepky, krochkajúce prasatá a malé pipky. Tu sa nemusíš báť že zaspíš. Na raňajky máme sagu – kmeň palmy, ktorý tu jedia všetci od sliepok až po šamana. Ugrilované v banánovom liste chutí ako chlieb.
Život v džungli
Život v džungli je jednoduchý, čas ide nejak pomalšie. Kuki sedí pri vchode do umy, fajčí. Tabak, ktorý mu nosia turisti si balí do banánového listu. Z toho človeka ide taký neuveriteľný pokoj, že by som ho dokázala pozorovať aj celý deň.
Kuki berie mačetu a ide nám ukázať, ako si v džungli vyrába oblečenie z kôry stromu. S výrobou gatiek mu pomáha Laget – jeho vnuk. Laget sa tiež chce stať šamanom, aby pokračoval v tradíciách ich rodinného klanu.
S Lagetom ideme ďalej hľadať obed. Po džungli sa pohybuje celkom jednoducho, je zvyknutý. Nám to v blate po kolená moc nejde hah. Ukazuje nám starý zoseknutý strom, v ktorom sú červíky – čím väčšie, tým lepšie. Gigantické červíky neskôr ugriluje na ohni. My dnes asi jesť nebudeme, alebo si dáme ryby, ktoré idem chytať so ženami. Rybolov je u Mentawai čisto ženská záležitosť.
Po večeri sedíme v ume, svieti len petrolejová lampa, všade okolo je tma. Kuki nám rozpráva o jeho tetovaniach. Každé jedno má svoj význam a potetovaný je len šaman a jeho žena.
Ľudia kvetov
Mentawai v preklade znamená ľudia kvetov. Ich populácia sa znižuje pretože mladí opúšťajú džungľu a odchádzajú žiť do dediny, kde majú viac možností na život aj vzdelanie. Tradície kmeňa, tak pomaly zanikajú a o pár rokov možno zanikne celý kmeň Mentawai. Byť súčasťou ich života na pár dní bol pre nás neuveriteľný zážitok.